Barca face ravagii pe Camp Nou!

FC Barcelona a întâlnit duminică, pe teren propriu, pe cei de la Athletic Club Bilbao, în etapa a 20-a, în La Liga şi s-a dezlănţuit în faţa propriilor suporteri, învingând cu 6-0. Luis Suarez a reuşit 3 goluri, Messi 1, Neymar 1 şi Ivan Rakitic 1.

2016-01-17_BARCELONA-ATHLETIC_04-Optimized.v1453063658

Echipe de start:

• FC Barcelona: Claudio Bravo, Gerard Pique, Javier Mascherano, Jordi Alba, Aleix Vidal, Andres Iniesta, Ivan Rakitic, Sergio Busquets, Lionel Messi, Luis Suares şi Neymar.
  • Athletic Club: Gorka Iraizoz,  Aymeric Laporte, Balenziaga, Eneko Boveda, Etxeita, Benat, De Marcos, Muniain, San Jose, Eraso, Inaki Williams.

După doar 3 minute de la startul meciului, Athletic Club rămâne în 10 oameni, Gorka Iraizoz, portarul acestora, fiind eliminat, după o intrare la Luis Suarez; Barcelona obţine penalty, iar Messi îl transformă, în minutul 6 al meciului.

2016-01-17_BARCELONA-ATHLETIC_08-Optimized.v1453063674
Tot în prima repriză, în minutul 31, Neymar înscrie după o pasă primită de la Luis Suarez, acesta fiind şi ultimul gol al reprizei.

MODUL-POST-PARTIT-ATHLETIC-1.v1453068692

Nici a doua repriză nu a fost mai uşoară pentru basci, încasând încă din primul minut un gol de la Luis Suarez, după o pasă excelenta primită de la Neymar, tot el fiind cel care a asistat şi golul lui Rakitic din minutul 61. Dar Barca nu a vrut să se oprească aici, profitând încă din minutul 6 de superioritatea numerică şi având o posesie a balonului de 76%, catalani au mai punctat de două ori prin Suarez, în minutul 68 şi minutul 81.

2016-01-17_BARCELONA-ATHLETIC_03-Optimized.v1453063653

Tot astăzi, pe Câmp Nou, Messi şi-a prezentat al 5-lea Balon de Aur obţinut, în fata fanilor, care i-au scandat numele preţ de minute întregi.

Barcelona rămâne pe locul 2 în La Liga, cu 45 de puncte, fiind depăşită doar de Athletic de Madrid cu 47 de puncte, 3 dintre ele fiind obţinute tot în această etapă, acasă la Las Palmas, unde au bătut cu 3-0.